2016/17 Water Polo Queensland 14&U State Titles

After three action-packed days of competition, along with some great displays of sportsmanship, the All Hallows and Barracudas teams emerged victorious in the girls and boys competitions at this year’s 14&U State Titles. Congratulations to the silver and bronze medalists, Stuartholme and Mermaids in the girls draw and Sunshine Coast Gold and River City 1 in the boys draw.

We would also like to thank all the other teams who competed this weekend and made the 2016/17 edition of the 14&U State Titles a memorable and fun tournament.


Day Three Results:
TIME GAME WHITE RESULT BLUE RESULT
7:30 MN21 Polo Bears 1 Gold Coast 11
7:30 WN34 Barracudas 14 Gold Coast 14
8:20 WN39 Stuartholme 9 Mermaids 8
8:20 MN23 Barracudas 9 River City1 3
9:10 MN24 Sunshine Coast Gold 23 Cudas 5
9:10 WN38 Sunshine Coast Blue 3 All Hallows 9
10:00 WN33 Sunshine Coast Gold 4 River City 6
10:00 WN35 Polo Bears 8 Moreton Bay College 1
10:50 WN36 St Peters 6 Warriors 6
10:50 MN22 Ambrose Treacy 9 Sunshine Coast Blue 3
11:40 WN37 Brisbane Girls Grammar School White 1 Brisbane Girls Grammar School Blue 4
BREAK BREAK
13:00 MN25 River City 1 15 Cudas 3
13:00 WN40 Sunshine Coast Blue 4 Mermaids 6
14:30 MN26 Barras 11 Sunshine Coast Blue 3
15:30 WN41 All Hallows 3 Stuartholme 2

Day Three Schedule:
Valley Pool:
  TIME GAME WHITE BLUE POOL
Play Off 7:30 MN21 Polo Bears Gold Coast Valley Rail
13/14 7:30 WN34 Barracudas Gold Coast Valley Street
Semi Final 8:20 WN39 Stuartholme Mermaids Valley Rail
Semi Final 8:20 MN23 Barracudas River City 1 Valley Street
Semi Final 9:10 MN24 Sunshine Coast Gold Cudas Valley Rail
Semi Final 9:10 WN38 Sunshine Coast Blue All Hallows Valley Street
11/12 10:00 WN33 Sunshine Coast Gold River City Valley Rail
7/8 10:00 WN35 Polo Bears Moreton Bay College Valley Street
9/10 10:50 WN36 St Peters Warriors Valley Rail
5/6 10:50 MN22 Ambrose Treacy Sunshine Coast Blue Valley Street
5/6 11:40 WN37 Brisbane Girls Grammar School White Brisbane Girls Grammar School Blue Valley Rail
BREAK BREAK
Bronze Medal 13:00 MN25 Loser MN23 Loser MN24 Valley Rail
Bronze Medal 13:00 WN40 Loser WN38 Loser WN39 Vallet Street
Gold Medal 14:30 MN26 Winner MN23 Winner MN24 Valley
Gold Medal 15:30 WN41 Winner MN38 Winner WN39 Valley

 

Day Two Results:
Somerville:
TIME GAME WHITE RESULT BLUE RESULT
9:30 MN13 Cudas 9 Polo Bears 6
9:30 MN14 River City 5 Sunshine Coast Gold 5
10:20 MN11 Sunshine Coast Blue 5 Ambrose Treacy 16
10:20 MN12 River City 2 2 Barracudas 15
11:10 MN15 Polo Bears 17 River City 2
11:10 MN16 Sunshine Coast Gold 11 Gold Coast 4
12:50 MN17 River City 2 7 Polo Bears 6
12:50 MN18 Cudas 8 Ambrose Treacy 4
13:40 MN19 River City 1 12 Sunshine Coast Blue 2
14:30 MN20 Gold Coast 10 River City 4

 

Valley Pool:
TIME GAME WHITE RESULT BLUE RESULT
8:00 WN19 Moreton Bay College 12 Barracudas 4
8:00 WN20 Brisbane Girls Grammar School White 12 St Peters 4
8:50 WN21 Brisbane Girls Grammar School Blue 17 River City 2
8:50 WN22 Polo Bears 9 Warriors 4
10:30 WN23 Barracudas 5 St Peters 7
10:30 WN24 River City 3 Warriors 9
11:20 WN25 Stuartholme 7 Brisbane Girls Grammar School White 1
11:20 WN26 Sunshine Coast Blue 8 Brisbane Girls Grammar School Blue 1
12:10 WN27 All Hallows 18 Moreton Bay College 3
12:10 WN28 Mermaids 7 Polo Bears 3
13:00 WN29 Sunshine Coast Gold 5 Barracudas 4
13:00 WN30 Gold Coast 3 River City 4
13:50 WN31 Brisbane Girls Grammar School White 7 Polo Bears 5
13:50 WN32 Brisbane Girls Grammar School Blue 9 Moreton Bay College 2

Day Two Schedule:
Somerville:
TIME GAME WHITE BLUE POOL
9:30 MN13 Cudas Polo Bears Somerville Canteen
9:30 MN14 River City Sunshine Coast Gold Somerville Far
10:20 MN11 Sunshine Coast Blue Ambrose Treacy Somerville Canteen
10:20 MN12 River City 2 Barracudas Somerville Far
11:10 MN15 Polo Bears River City Somerville Canteen
11:10 MN16 Sunshine Coast Gold Gold Coast Somerville Far
12:50 MN17 River City 2 Polo Bears Somerville Canteen
12:50 MN18 Cudas Ambrose Treacy Somerville Far
13:40 MN19 River City 1 Sunshine Coast Blue Somerville Canteen
14:30 MN20 Gold Coast River City 2 Somerville Far

 

Valley Pool:
TIME GAME WHITE BLUE POOL
8:00 WN19 Moreton Bay College Barracudas Valley Rail
8:00 WN20 BGGS White St Peters Valley Street
8:50 WN21 BGGS Blue River City Valley Rail
8:50 WN22 Polo Bears Warriors Valley Street
10:30 WN23 Loser WN19 Loser WN20 Valley Rail
10:30 WN24 Loser WN21 Loser WN22 Valley Street
11:20 WN25 Stuartholme Winner WN20 Valley Rail
11:20 WN26 Sunshine Coast Blue Winner WN21 Valley Street
12:10 WN27 All Hallows Winner WN19 Valley Rail
12:10 WN28 Mermaids Winner WN22 Valley Street
13:00 WN29 Sunshine Coast Gold Loser WN23 Valley Rail
13:00 WN30 Gold Coast Loser WN24 Valley Street
13:50 WN31 Sunshine Coast Gold Loser WN23 Valley Rail
13:50 WN32 Loser WN26 Loser WN27 Valley Street

 

Day One Results:
Somerville:
TIME GAME WHITE RESULT BLUE RESULT
9:30 MN1 River City 15 Cudas 1
9.30 MN2 Gold Coast 9 Polo Bears 5
10:20 MN3 Sunshine Coast Blue 8 River City 2 7
10:20 MN4 Ambrose Treacy 0 Barracudas 13
11:10 MN5 Cudas 8 Gold Coast 7
11:10 MN6 Polo Bears 2 Sunshine Coast Gold 19
12:00 MN7 River City 2 5 Ambrose Treacy 7
12:00 MN8 Barracudas 11 Sunshine Coast Blue 0
12:50 MN9 Sunshine Coast Gold 20 Cudas 0
12:50 MN10 Gold Coast 2 River City 10

 

Valley Pool:
TIME GAME WHITE RESULT BLUE RESULT
8:00 WN1 Stuartholme 19 Moreton Bay College 3
8:00 WN2 Warriors 9 Sunshine Coast Gold 1
8:50 WN3 Sunshine Coast Blue 9 Polo Bears 1
8:50 WN4 Barracudas 11 Gold Coast 5
9:40 WN5 All Hallows 13 BGGS Blue 0
9:40 WN6 Mermaids 19 River City 0
10:30 WN7 Warriors 0 Stuartholme 19
10:30 WN8 Sunshine Coast Gold 4 Moreton Bay College 12
11:20 WN9 Polo Bears 15 Gold Coast 2
11:20 WN10 Sunshine Coast Blue 28 Barracudas 1
12:10 WN11 BGGS (Blue) 5 St Peters 0
12:10 WN12 River City 1 BGGS (White) 10
13:00 WN13 Sunshine Coast Gold 1 Stuartholme 27
13:00 WN14 Polo Bears 9 Barracudas 1
13:50 WN15 St Peters 1 All Hallows 27
13:50 WN16 BGGS White 1 Mermaids 5
14:40 WN17 Moreton Bay College 14 Warriors 7
14:40 WN18 Gold Coast 0 Sunshine Coast Blue 32